تبلیغات
 اُنس - حكمت‌های حفظ حجاب بانوان در نماز
پیامبر (ص) : الصلاة انس فی قبره ...
طبقه بندی: رموز نماز، | نظرات : نظر
برچسب ها: حكمت‌های حفظ حجاب بانوان در نماز،

رعایت ادب، حضور قلب و پی‌بردن به ارزش و اهمیت حجاب از جمله حكمت رعایت حجاب اسلامی زن در هنگام نماز است.
 

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، واجب نیست زنان با چادر نماز بخوانند، هر لباسی كه بتواند حد شرعی پوشش را در نماز داشته باشد، می‌توان در نماز از آن استفاده كرد، مراجع عظام تقلید در جواب این سوال كه ....

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچك » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششمt كلیك كنید
زن در هنگام نماز چه مقدار از بدن را باید بپوشاند؟ می‌فرمایند «باید تمام بدن و موى خود را به جز صورت (به مقدارى كه شستن آن در وضو واجب است)، دست‏ها تا مچ و پاها تا مچ را بپوشاند، اما براى آنكه یقین كند كه مقدار واجب را پوشانده است، باید مقدارى از اطراف صورت و پایین‏تر از مچ را نیز بپوشاند.( توضیح المسائل مراجع، م 789 آیت اللّه وحید، توضیح المسائل، م 795 و آیت اللّه خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 734.)
 در مورد حجاب زنان در نماز، در روایات، به دلیل و روایت خاصی كه حكمت آن را بیان كند، برخورد نكرده‌ایم، در حالی كه اصل وجوب پوشش زنان در آن‌ها بیان شده است، در عین حال كه می­دانیم و اطمینان داریم احكام دین اسلام بر اساس مصالح واقعی است كه خداوند عالم به تمام اسرار آن­ها آگاهی داشته، بر بندگان مقرر و معین كرده تا به مصالح واقعی احكام دست یافته و به سعادت و كمال برسند.
 همچنین به عنوان یك حكمت عام در احكام دین اسلام می­دانیم كه مقررات الهی سنجشی برای میزان تعبد و تسلیم انسان در مقابل پروردگار است كه چقدر اهمیت و ارزش به رضای الهی می­نهد، اگر خواسته دل بر خلاف رضای الهی باشد، چگونه عمل خواهد كرد و میزان تعبد و تسلیم او در مقابل آفریدگار جهان و عالِم به تمام اسرار هستی چگونه خواهد بود.
 حكمت پوشش بدن و رعایت حجاب اسلامی بر زن در حال نماز پنهان كردن و مستور نمودن خود از خدا نیست؛ زیرا چیزی از علم خدا پنهان نیست، خداوند بر همه چیز در همه حالات آگاه است، لكن حكمت‌های دیگری در كار است كه ممكن است موارد زیر نیز از حكمت‌های حجاب در هنگام نماز باشد:

 
رعایت ادب
 یكی از حكمت‌های این حكم رعایت ادب است؛ یعنی بدون ستر عورت و پوشش لازم هنگام نماز خواندن نوعی بی‌احترامی به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید، این مسئله در تمام ادیان در هنگام عبادت وجود داشته و حفظ حجاب برای زنان دارای اهمیت ویژه بوده است.
 
حضور قلب
 حكمت دیگر این است كه رعایت حجاب و آداب دیگر در نماز مانند پاك بودن بدن و لباس در تحصیل حضور قلب مؤثر است، رعایت این برنامه‌ها شخص را از غیاب به حضور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رساند، پرده‌ها و حجاب‌هایی را كه میان بنده و خدا ایجاد شده است، كنار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌زند.
 در دین اسلام برای نماز و ایستادن در مقابل پروردگار و راز و نیاز با او، آداب و احكامی قرار داده شده تا انسان آمادگی لازم برای حضور در مقابل پروردگار را پیدا كند، مانند طهارت، رعایت قبله، حجاب نیز یكی از آداب لازم برای نماز است كه با رعایت و توجه به حجاب آمادگی لازم برای نماز خواندن را پیدا می‌كند.

 
پی بردن به ارزش و اهمیت حجاب
 حكمت دیگری برای پوشش در هنگام نماز تأكید در موضوع پوشش و حجاب بانوان است، حجاب و پوشیده بودن بدن زن پسندیده و محبوب خدا است، این حكم به زنان مسلمان می‌فهماند كه حجاب مطلوب خداوند است، به گونه‌ای كه حتی در نماز از زن مسلمان خواسته با حفظ حجاب با خداوند سخن گوید، چون او بنده‌اش را این گونه می‌پسندد، نیز می‌تواند تمرینی برای زنان با ایمان باشد كه در حفظ حجاب به هنگام برخورد با نامحرمان كوشا باشند، حفظ حجاب در میان جامعه اهمیت بسیار دارد،
 چه بسا حكمت‏های دیگری نیز وجود داشته باشد كه از آن‏ها آگاهی نداشته باشیم.

ادامه مطلب...
نویسنده : m.g
تاریخ : یکشنبه 20 آذر 1390
ساعت : 06:08 ب.ظ



مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir




پایگاه جامع عاشورا