تبلیغات
 اُنس - رازهای درمانی نماز
پیامبر (ص) : الصلاة انس فی قبره ...
طبقه بندی: دانستنی های علمی نماز، | نظر بدهید : نظر

 

مقدمه:

 

از پیامبر صلی الله علیه و سلم ثابت است که هرگاه چیزی ایشان را ناراحت می کرد به نماز پناه می برد. پیامبر بزرگوار ما در بسیاری از مناسبات این مطلب را مورد تاکید قرار داده اند که دوست داشتنی ترین کارها نزد خداوند به جا آوردن نماز در وقت آن است. امام احمد در مسندش روایت می کند که رسول خدا صلی الله علیه و سلم فرمودند: «إعلموا أنّ خیر أعمالکم ألصلاة» (بدانید که از جمله بهترین کارهای شما نماز است).

 

ولی چه اسرار علمی، پزشکی و روانشناسی در ورای این عبادت عظیم که ستون دین نامیده شده است، پنهان گشته؟

 

 

اوقات نماز:

 

اوقاتی که برای نمازهای یومیه تعیین شده از هنگام دمیدن فجر تا پنهان شدن شفق در وقت نماز عشاء، با عملیات حیاتی بدن هماهنگی کامل دارد و مانند سازمان دهنده ای برای زندگی انسان و عملیات فیزیولوژیک بدن عمل می کند.

 

...

وقت اذان صبح، هنگامی که آغاز دمیدن فجر است. ترشح کورتیزون در بدن افزایش می یابد و با بالا رفتن فشار خون، احساس سر زندگی و نشاط به انسان دست می دهد. این عمل باعث تسریع جریان گردش خون می شود و به فعالیت دستگاه عصبی و عضلانی کمک می کند.

 

اما هنگام نماز عشاء، بدن ماده میلاتوئین ترشح می کند که باعث سستی بدن و آمادگی برای خواب می شود. خداوند در این موقع نمازی را قرار داده تا شخص مومن نمازهای یومیه اش را با آن به پایان برساند و سپس به رختخواب رود.

 

از دیگر فوائد کشف شده درباره نماز آن است که این عبادت در پیشگیری از بیماری واریس موثر است. چرا که حرکاتی همانند رکوع و سجود که شخص مومن در نماز خود انجام می دهد، باعث تجدید جریان گردش خون و تنظیم دوباره فشار خون در تمامی اعضای بدن می شود.

 

 

تاثیر نماز بر تسکین دردهای مفصلی و کمر:

 

طبق تحقیق جدیدی که در ایالات متحده آمریکا صورت گرفته دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که به جا آوردن نماز به طریقه اسلامی که شامل رکوع، سجود و ایستادن است شیوه مفیدی برای تسکین دردهای مفصل و کمر به شمار می رود.

 

این دانشمندان تصریح کردند ادای نمازهای یومیه به بیماران روماتیسمی در نرمی مفاصل و کاهش گرفتگی آن کمک می کند و همچنین نماز برای کسانی که از خشکی ستون فقرات رنج می برند مفید است.

 

طی تحقیقی که در موسسه پژوهش های اسلامی آمریکا صورت گرفته، معلوم شد آرامش درونی که به وسیله نماز به انسان دست می دهد بر روی دستگاه دفاعی بدن تاثیر مستقیم دارد، به گونه ای که دوره درمان را به خصوص در بیماریهایی که دستگاه دفاعی به بافت های خود حمله می کند همانند التهاب های روماتیسمی و برخی بیماریهای پوستی و ... افزایش می بخشد.

 

 

نماز دستگاه دفاعی بدن را به فعالیت وا می دارد:

 

تحقیقات نشان داده دوره درمان بیمارانی که بر نماز مواظبت می کنند، سریع تر به پایان می رسد. چرا که ایمان، مثبت نگری، آسودگی درونی و روحی و آرامش این افراد، باعث فعال سازی دستگاه دفاعی می شود و مقاومت بدن را افزایش می بخشد.

 

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که حرکات نماز درمانی طبیعی برای پیشگیری از برخی عوارض پیری مانند ساییدگی غضروف و خشکی مفاصل و همچنین برای کسانی که درمانشان به ورزش تکیه دارد به شمار می رود.

 

 

افراد مومن توانایی بیشتری در برابر بیماریهای مزمن از خود نشان می دهند:

 

طی تحقیقاتی غیر اسلامی، پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند دین داری و التزام به تعالیم دینی تسکین دهنده دردهای مزمن به خصوص دردهایی که در نتیجه التهاب مفاصل به وجود می آیند، می باشد. تحقیقات ثابت نمود که افراد متدین با القای روحیه مثبت به خود از وضعیت خوبی برخوردار بوده و توانایی بیشتری نسبت به افراد غیر متدین در مقابله با بیماری از خود نشان می دهند.

 

این تحقیقات نشان داد کسانی که خواهان تقرب به سوی خداوند هستنداز وضعیت مزاجی بهتری نسببت به دیگر افراد برخوردارند. این افراد می توانند توجه جامعه را برای مواجهه و حل مشکلاتشان به خود جلب کنند.

 

 

نماز به تحمل درد کمک می کند:

 

دکتر فرانسیس جی سرپرست گروه پژوهشی اعلام کرد گروه به این نتیجه رسیده است که افرادی که با دین و ایمان به مقابله با دردها می پردازند، کمتر دچار دردهای مفصلی می شوند و از آنجایی که در جامعه از جایگاه خوبی بهره مندند از حالت روحی بهتری برخوردارند.

 

 

اسلام ما را به چه امر نموده؟

 

افراد ملحد ادعا می کنند که دین محدود کردن آزادی و تسلیم شدن در برابر عبادات و قید و بندهای بی فایده است ولی بحمدالله پژوهش های غربی هر روز بیش از پیش اهمیت ایمان به خداوند باری تعالی و نماز به شیوه اسلامی را آشکار می سازد.

 

باید به این چنین افرادی گفت: اگر ایمان ضرورتی برای انسان ندارد پس چرا پزشکان به آن تشویق می کنند؟ اگر نماز فایده ای در بر ندارد پس از کجا این فواید عجیب طبی درباره آن کشف شده است؟ 

به دلیل همین فوائد است که اسلام دو رکن را برای ما اساسی قرار داده است. یکی گواهی بر یکتایی خداوند و دیگری برپایی نماز. این چیزی است که باعث افزایش سلامتی و توان شخص در برابر بیماری ها و همچنین افزایش آرامش و خوشبختی در دنیا می شود. به همین خاطر است که خداوند متعال می فرماید:

{‏الَّذِینَ آمَنُوا وَلَمْ یَلْبِسُوا إِیمَانَهُمْ بِظُلْمٍ أُولَئِكَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَهُمْ مُهْتَدُونَ‏}

یعنی: ‏ كسانی كه ایمان آورده باشند و ایمان خود را با شرك (پرستش چیزی با خدا) نیامیخته باشند، امن و امان ایشان را سزا است، و آنان راه‌یافتگان (راه حق و حقیقت) هستند.

 

بنابر این مومن واقعی که به دستورات خداوند عزوجل (که همگی آن ها برای او مفید است) پایبند است، زندگی توام با آرامشی خواهد داشت بر خلاف شخص ملحد که غالبا از افسردگی و اضطراب رنج می برد. این چیزی است که خداوند جل و علا در این آیه از آن خبر داده: {‏مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا یَعْمَلُونَ‏} 97 نحل. یعنی: ‏ هركس چه زن و چه مرد كار شایسته انجام دهد و مؤمن باشد، بدو (در این دنیا) زندگی پاكیزه و خوشایندی می‌بخشیم و (در آن دنیا) پاداش (كارهای خوب و متوسط و عالی) آنان را بر طبق بهترین كارهایشان خواهیم داد.

 

 

نماز باعث تقویت عضلات بدن می شود:

 

نماز یکی از بهترین ورزش ها به شمار می رود زیرا با نظامی بسیار دقیق در طول زندگی همواره همراه شخص است. این نماز سبب پیشگیری از بسیاری امراض مانند نرمی استخوان و بیماری های ناشی از کم تحرکی و گودی ستون فقرات می شود. پژوهش ها نشان داده محافظت بر نماز، بدن را سر زنده و با نشاط نگاه می دارد و فعالیت های داخلی بدن را تنظیم می کند.

رکوع و سجود باعث تقویت عضلات شکم، ساق و ران ها می شود همچنین از یبوست امعاء فتقی جلوگیری می کند و باعث تقلیل فشار خون بر مغز و پمپاژ خون به میزان لازم به تمامی اعضای بدن می شود.

 

‏‏

 

 

نماز برای مادران باردار مفید است:

 

زنان باردار به وسیله نماز به تحرک عضله های بدن و جریان گردش خون کمک می کنند. همچنین سجده فشار و سنگینی ناشی از حاملگی را که بر پا وارد می شود کاهش می بخشد.

 

حرکات نماز به مثابه تمرینات ورزشی به خصوص در هفته های آخر بارداری به شمار می رود. این ورزش اهمیت ویژه ای را در آسان تر شدن یک زایمان طبیعی داراست.

 

 

نماز به ثبات روحی کمک می کند:

 

نماز تاثیرات درونی زیادی در بر دارد و هنگامی که مومن نمازش را با خشوع کامل می کند در واقع قدرت تمرکز و تامل خود را تقویت می کند و این همان مهم ترین روش برای درمان فشارهای عصبی است. همچنین نماز درمانی موثر برای عصبانیت، عجله و تهور به حساب می آید. نماز به انسان می آموزد که چگونه در برابر خداوند؛ آرام، فروتن و سر به زیر باشد و نیز صبر و تواضع را به او تعلیم می دهد. به طور کلی این موارد بر کارکرد دستگاه عصبی، تنظیم ضربان و کارکرد قلب و پمپاژ خون تاثیر مثبت دارد.

 

نماز وسیله اتصال بنده به پروردگارش است. هنگامی که فرد، در برابر خداوند متعال قرار می گیرد، احساس ضعف و کوچکی به او دست می دهد که این احساس در چیره شدن بر درد، افسردگی، اضطراب، ترس و دیگر انفعالات روحی به فرد کمک می کند. زیرا به مجرد این که مومن یادآور شد که در برابر خدایی ایستاده که اگر در عبادتش مخلص باشد، هرگز او را رها نخواهد کرد و همواره همراه اوست و او را یاری می بخشد، تمام ناراحتی هایش را از یاد می برد.

 

به دلیل اهمیت وافر این فریضه است که با هیچ عذری نمی توان آن را ترک کرد و شخص موظف است نماز را ایستاده به جای آورد، اگر نتوانست نشسته و اگر باز هم نتوانست خوابیده و یا به هر صورتی که برایش ممکن بود نمازش را به جای آورد. تا جایی که حتی وقتی مومن در بستر مرگ است باز هم نمی تواند نماز را ترک کند، بلکه اصلا آیا چیزی زیباتر از این وجود دارد که مومن اعمالش را با رکعاتی که برای خدا به جای آورده خاتمه ببخشد؟ چه بسا اولین صفت مومن که در قرآن ذکر شده پس از ایمان به غیب، نماز است. خداوند متعال می فرماید: {‏ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِلْمُتَّقِینَ‏* ‏الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ‏} 3-2 بقره. یعنی: ‏ این كتاب هیچ گمانی در آن نیست و راهنمای پرهیزگاران است.* ‏آن كسانی كه به دنیای نادیده باور می ‌دارند، و نماز را به گونه‌ ی شایسته می ‌خوانند، و از آن چه بهره‌ ی آنان ساخته‌ایم می ‌بخشند.

 

بیایید همراه هم به این پیام گوش نواز الهی گوش فرا دهیم، آن جا که خداوند می فرماید: {‏یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ‏} 153 بقرة. یعنی: ‏ ای كسانی كه ایمان آورده‌اید! از بردباری و نماز (در برابر حوادث سخت زندگی) كمك بگیرید (و بدانید كه) خدا با بردباران است (و یار و یاور ایشان است).

 

هر گاه صبر و نماز در کنار یکدیگر قرار می گیرند، درمانی برای تمامی بیماری ها به شمار می روند. به خصوص هنگامی که مومن نمازش را با خشوع کامل به جای آورده و به امور مادی فکر نمی کند.

 

 

نماز برنامه ای برای مغز:

 

هنگامی که انسان با حضور قلب در برابر خداوند به نماز می ایستد و صحنه های بهشت، جهنم و سیمای رستاخیز را در ذهن خود به تصویر می کشد و معانی قرآن را مرور نموده و در آن به تدبر می پردازد و یا هرگاه به دعایی رسید، آن را تکرار می کند! این چنین نمازی تنها یک نماز نیست بلکه حقیقتا یک درمان به شمار می رود. چرا که مغز از خلال نماز با حجم زیادی از داده ها و دستوراتی رو به رو می شود که به منزله شارژ و برنامه ریزی مجدد مغز و نیز بازسازی و آماده سازی سلول های از کار افتاده می شود.  ‏

 

 

پژوهش های جدید علمی:

 

پژوهش گرانی که به موضوع درمانی نماز پرداخته اند می گویند، هر نوع نمازی اگر با خشوع و تامل همراه باشد تاثیر قابل توجهی در درمان بیماری ها خواهد داشت. در مقاله ای که نشریه «واشنگتن پست» به چاپ رسانده است. پژوهش گران تصریح کرده اند کسانی که بر نماز خود محافظت دارند و به آن پایبندند، بدون در نظر گرفتن نوع دیانتشان، از سلامتی بهتر و ثبات روحی بیشتری بهره مندند و کمتر از اضطرابات روحی رنج می برند.

پرداختن به عبادت و تفکر باعث کاهش هورمون های محرک و فشار خون می شود. همچنین علاوه بر انتشار هورمون های آرامش بخش میانگین ضربان قلب را نیز کاهش می بخشد.

 

برخی پژوهش گران تاکید می کنند پرداختن به نماز و عبادت در هر دینی که باشد باعث بهتر شدن کارکرد دستگاه دفاعی انسان می شود.

 

در تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا بر روی انسان هایی از ادیان مختلف صورت گرفته بود مشخص شدانسان های دین دار کمتر در معرض خطر مرگ ناگهانی و بیماری های مزمن قرار دارند. در تحقیقات دیگری که در دانشگاه روچستر انجام شد نشان داد که بیشتر آمریکایی ها که آمارشان به 85% می رسد معتقدند نماز به درمان بیماری ها کمک می کند.

 

 

بعضی از محققین کشف کرده اند که دعا در تخفیف بیماری به بیماران کمک می کند، (راندولف برد) یکی از پزشکان سان فرانسیسکو برای 200 بیمار قلبی توصیه به دعا کرد و دریافت که حال این بیماران بهتر از بیمارانی است که بدون دعا رها شده اند. ویلیامز هریس پژوهش گر دیگری است که همین آزمایش را بر روی هزار بیمار قلبی انجام داد و مشاهده نمود کسانی که دوستانشان برایشان دعای بهبودی می کنند از وضعیت مطلوب تری نسبت به کسانی که بدون دعا رها شده اند برخوردارند.

 

درتحقیقی که در سال 1998 به وسیله راندولف برلد، دانشمند آمریکایی انجام شد، دانشمندان با مسائلی غیر منتظره ای مواجه شدند چرا که پزشک مذکور دریافت که دعا و نماز در بهبودی حال روحی و جسمی بیماران قلبی تاثیر مثبت دارد.

 

در پژوهش دیگری که مجله آمریکایی «قلب» در سال 2006 آن را منتشر کرد ذکر شده بود که نماز هیچ گونه تاثیری بر بیماران ندارد! اما باید توجه داشت که این پژوهش در مورد نماز شرک آلود است که با عبادت برای مسیح همراه می شود، در حالی که طبعا این مطلب جایز نیست.

 

چقدر دوست داشتم دانشمندان مسلمان نیز به تجربه های این چنینی در مورد دعا و نماز دست بزنند تا درستی این دین را برای تمام جهانیان به اثبات برسانند.

 

 

نماز و خشوع:

 

قرآن بر اهمیت ویژه خشوع در محافظت بر نماز تاکید دارد چرا که مشاهده می شود بسیاری از افراد با وجود تلاش های مکرر موفق به پایبندی به نماز نمی شوند و در ادای آن تنبلی به خرج می دهند. به همین علت خداوند متعال می فرماید: {‏وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ وَإِنَّهَا لَكَبِیرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ‏} 45 بقره. یعنی: و از شكیبائی (و واداشتن نفس بر آنچه دوست ندارد، از جمله روزه) و نماز یاری جویید، و نماز سخت دشوار و گران است مگر برای فروتنان (دوست دار طاعت و عبادت).

 

این جاست که جایگاه ویژه خشوع در نماز آشکار می گردد و به همین علت است که خداوند بین نماز و خشوع و عجیب تر از آن بین صبر و خشوع ارتباط برقرار نموده است. تجربه نشان داده است که تمرکز آستانه صبر، تحمل و رویارویی با شرایط دشوار را در انسان افزایش می دهد.

 

تعدادی از دانشمندان آمریکایی ‏آزمایش هایی (طبعا به روش خودشان) را بر روی افرادی که نماز می گذارند انجام دادند. آن ها دریافتند که نماز تاثیر به سزایی در درمان تشنج قلبی و ثبات کارکرد مغز دارد لذا قرآن هر دو درمان یعنی نماز و خشوع را در یک جا برای ما جمع کرده و می فرماید: {‏قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ‏* ‏الَّذِینَ هُمْ فِی صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ‏} 2_1مومنون. یعنی: ‏مسلما مومنان پیروز و رستگارند. ‏ كسانی اند كه در نمازشان خشوع و خضوع دارند. ‏

 

 

 

تاکید پژوهش های غربی بر تاثیر نماز در طول عمر انسان:

 

مطالب بسیاری از جانب شرع بیان شده تا ما را از اهمیت نماز آگاه سازد. به عنوان مثال پیامبر صلی الله علیه و سلم بیان فرمودند که مهمترین و دوست داشتنی ترین کارها نزد خداوند، ادای نماز در وقت آن است. همچنین اولین وصفی که خداوند پس از ایمان برای مومن ذکر می کند، بر پا داشتن نماز است. خداوند متعال می فرماید: {الم* ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِلْمُتَّقِینَ* الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ} 3_1 بقره. یعنی: ‏الف. لام. میم. ‏‏این كتاب هیچ گمانی در آن نیست و راهنمای پرهیزگاران است. ‏‏ آن كسانی كه به دنیای نادیده باور می‌دارند، و نماز را به گونه ی شایسته می ‌خوانند، و از آن چه بهره‌ ی آنان ساخته‌ایم می ‌بخشند.  ‏ ‏

 

کسی که نماز را ترک کند از نظر اسلام کافر به شمار می آید و یا در بهترین حالت اگر ترک نماز او  از روی سستی و نه انکار باشد، فاسق و عاصی محسوب می شود!

 

 

اما آیا دانشمندان غیر مسلمان فوائد جدیدی برای نماز کشف کرده اند؟!

پس بیایید برای پاسخ به این پرسش یک پژوهش علمی را با هم مرور نموده و تعلیقی بر آن داشته باشیم:

 

در تحقیق علمی که اخیرا انجام شده پژوهش گرانی که اساس کار خود را بر الحاد و انکار خدای تبارک و تعالی گذاشته بودند، اثرات درمانی غیر منتظره ای برای نماز کشف کردند. این در حالی است که تا چندی پیش بیان می شد رفتن به کلیسا یا مسجد و دیگر عبادت گاه ها به منظور ادای نماز باعث به هدر رفتن عمر انسان و یکنواختی زندگی می شود.

 

اما در تحقیق جدیدی که مجله روانشناسی و سلامت (Psychology and Health) به چاپ رسانده تصریح شده زنانی که پیوسته در نماز حضور می یابند بیش از هم سالان خود عمر می کنند و خطر مرگ در این افراد 20% کاهش می یابد.

 

پژوهش گرانی از دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین دانشگاه یشیوا تمامی ادیان را مورد بررسی قرار داده اند. آن ها زنانی را که به صورت منظم نماز می خواندند همراه در نظر گرفتن عواملی که موجب دست یابی آرامش می شود را مورد بررسی قرار دادند. این افراد دریافتند شعایر دینی که به شکل منظم و سازمان دهی شده انجام می شود، نوعی ارتباط اجتماعی در زندگی روزانه ایجاد می کند که نقش مهمی در تقویت صحت و سلامت جسمی دارد. طی تحقیقاتی معلوم شده است بانوانی که به طور منظم به نماز می پردازند، بیش از دیگران از نعمت زندگی بهره مند می شوند. الیزر شنال، استاد روانشناسی که بر این پروژه نظارت داشته می گوید: «حمایتی را که نماز از نمازگزار می کند نمی توان به شکل واضح توضیح داد. نماز فقط یک سری قوائد کلیشه ای همانند تقویت پیوند خانوادگی، انتخاب شیوه زندگی و یا جلوگیری از تدخین و مصرف مشروبات الکلی نیست، بلکه مساله ای در نماز وجود دارد که ما به درستی آن را درک نمی کنیم ولی چیزی که همیشه امکان آن وجود دارد این است که عواملی در این قضیه وجود داشته باشند که نتایج را توجیه کنند.

 

ادامه دارد ...

 

نوشته: عبدالدائم الکحیل

www.kaheel7.com/ar

منبع و ترجمه: سایت بیان


ادامه مطلب...
نویسنده : m.g
تاریخ : چهارشنبه 26 مهر 1391
ساعت : 03:30 ب.ظمرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir
پایگاه جامع عاشورا