تبلیغات
 اُنس - موعظه های لقمان حکیم در مورد نماز
پیامبر (ص) : الصلاة انس فی قبره ...
طبقه بندی: احادیث نماز، | نظرات : نظر

موعظه های لقمان حکیم(خضوع ،خشوع واخلاص در نماز)

حضرت لقمان به پسرشان فرمودند : پسرم در طول عمرم چهارصد پیغمبر را درک کردم  از این چهارصد پیغمبر چهار هزار حکمت را آموختم . از بین این چهار هزار حکمت چند تاشو می خواهم به تو هدیه کنم . اگر این چند موعظه را درک کنی مانند این است که چهار هزار حکمت را درک کردی .

اولین موعظه : << یا بنی اذا کنت لصلاة فحفظ قلبک >> (( وقتی در برابر حضرت پروردگار قرار گرفتی ، حضور قلبت را حفظ کن )) . .   در نماز باید خضوع و خشوع را حفظ کرد . نماز بدون توجه به خدا و خشوع فایده ای ندارد . روایتی از یکی از معصومین است که می فرمایند : طرف در دنیا هفتاد سال نماز خوانده است ، ولی در دفتر اعمال او فقط هفت رکعت یا ده رکعت یا بیست رکعت یا ... نوشته اند . فریاد می کشد که من هفتاد سال نماز خوانده ام ، این پرونده مال من نیست . فرشتگان می گویند : نه . این پرونده مال تو است . تو هفتاد سال  (به تعبیر خودمون) دلا و راست شدی . نماز واقعی نخواندی . این هفتاد سال نمازتو را کلی زیر و رو کردیم تا هفت رکعتشو برایت ثبت کردیم .

پس باید حواسمان باشد که اگر نماز می خوانیم با اخلاص باشد . باید مواظب باشید که شیطان ما را گول نزند . همان طور که دزد سراغ اشیاء قیمتی می رود شیطان هم سراغ نماز و دین شما که با ارزش و قیمتی است می آید و چه مساله ای مهم تر از دین اخلاق .

میرزا جواد ملکی تبریزی در اسرار الصلاة خود نوشته اند : که طرف را من می شناختم که سی سال صف اول نماز ، نماز می خواند . یک روز دیر آمد و صف دوم نشست ، دید احساس ناراحتی دارد که چرا ما صف دوم نشستیم . بعد فهمید سی سال برای صف اول نماز می خوانده نه برای خدا . فلذا دوباره نماز های خود را از اول به جا آورد .

محمد رضا محمودیان
منبع:نصر۱۹
ادامه مطلب...
نویسنده : m.g
تاریخ : شنبه 12 آذر 1390
ساعت : 11:43 ب.ظمرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir
پایگاه جامع عاشورا